Tagasi

AVASTAMATA TUNEESIA

Külastasin aprillikuu lõpus enda jaoks täiesti uut sihtkohta – Tuneesiat – riiki Põhja-Aafrikas, kiviviske kaugusel Euroopast, mis on tuntud oma päikesepaisteliste liivarandade ja Sahara kõrbe poolest.  

Tuneesias on tõesti põnevaid kohti, mida avastada, kliima mõnusalt soe ning kohalikud sõbralikud ja lahked. Kuna aga Tuneesia on ise veel turistide poolt nii avastamata sihtkoht, siis annan väikese ülevaate oma kogemusest :)

MONASTIR 

Alustasime oma rännakut Monastiri piirkonnast, mis asub lennujaamast umbes ühe tunni sõidu kaugusel. Sõit sinna kulges läbi kohaliku elu-olu, mis oli algselt üsna šokeeriv oma poolikute ehitiste, mahajäetud loomade ja prügihunnikute tõttu. Monastiri keskus ise on väike, aga vaatamist omajagu – palju kohalikke kauplusi, kohvikuid, võimsad mošeed, turg, keskväljak, kindlus ja ilus jahisadam. Kui soovite kogeda kohalikele kohvikutele vahelduseks ka euroopalikku ja modernset sisustust, siis soovitan külastada Monastiri keskväljaku juures asuvat kohvikut „My Cocoon”. Kuna Monastir on hästi selline ehe kohalike linnake, siis soovitan seal ringi liikudes mitte kanda väga lühikesi riideid või võimalusel midagi pikemat kasvõi peale panna. Tuneesia on siiski araabiamaa, kus nad võtavad oma moslemiusku väga tõsiselt ja seetõttu võib sellises kohalikus linnas liikudes saada lühikese riietuse tõttu kohalikelt naistelt ebameeldivaid pilke ning eriliselt suurt tähelepanu kohalike meeste seas.     

Lisaks keskuse külastamisele, tutvusime ka Monastiri hotellidega. Kuna tegemist on väga eheda kohaliku piirkonnaga, siis sealsed hotellid on ka pigem tagasihoidlikumad ja turistide jaoks nõrgema tasemega. Küll aga võin välja tuua oma lemmiku hotelli – HILTON SKANES MONASTIR BEACH 5*. Väga modernne, luksuslik ja ilus hotell, asub liivaranna ääres. Toiduvalik laialdane ning toidud ja joogid super head, samuti teenindus kiire ja tasemel. Hotell asub Monastiri keskuses 12 km kaugusel. Kõige lihtsam ja soodsam on Tuneesias hotelli ja keskuse vahel liikuda kas taksoga või kohalike slängis transpordiga nimega louaaš (8-kohaline kollane minibuss). Lisaks on hea hinna- ja kvaliteedisuhtega hotell THALASSA MONASTIR 5*, kus pakutakse õhtust meelelahutust, teenindus on hea ja hotell korralik.   

MAHDIA

Peale Monastiri piirkonnaga tutvumist, suundusime edasi Mahdia piirkonda, mis asub lennujaamast umbes 1,5h sõidu kaugusel. Mahdial on väga pisike keskus, millest me ise ainult läbi sõitsime, pikemalt ei peatunud. Kuna see on samuti ehe kohalike piirkond, siis nägi Mahdia välja tagasihoidlik, räämas ja must. Tõesti ei tekkinud seal üldse puhkuse emotsiooni ja ise seda piirkonda oma reisiks ei valiks. Kuna me keskuses aega ei veetnud ja rohkem panustasime aega hotellidega tutvumisele, siis tooksin välja Mahdia piirkonnas ühe kõige enam meeldivama hotelli – IBEROSTAR ROYAL EL MANSOUR 5*. Selle hotelli lähedal on kohe poekesed/kohvikud, kõik vajalik olemas, hotell ise puhas ja korralik, toiduvalik rikkalik. Lisaks tundus korraliku hotellina veel THALASSA MAHDIA 4* - pisike veepark hotellis, keskusest 5 km kaugusel, puhas ja kena territooriumiga. 

Üldiselt jätsid Monastir ja Mahdia mulle kõige nõrgema mulje. Võib-olla seetõttu, et tegemist oli täitsa eheda kohaliku Tuneesia eluga, millega eurooplane üldjuhul harjunud ei ole – meie ju ootame ikka puhast, korralikku, viisakat ning rohelusest pakatavat keskkonda :) 

SOUSSE     

Meie ringreis jätkus järgmises piirkonnas nimega Sousse, mis asub lennujaamast umbes 40-minutilise sõidu kaugusel. Tegemist on sellise suurema keskusega, kus leiab lisaks kohalikele turupoodidele/kohvikutele ka modernseid euroopa brände pakkuvaid hiigelsuuri kaubanduskeskusi. Sousse vanalinn on hästi ilus ja värviküllane – ringi liikudes avastasime palju värviliseks võõbatud maju, armsaid kohalikke kohvikuid ning sõbralikke inimesi. Kuigi Sousse keskus on puhtam ja viisakam kui eelnevad kaks, tuleb siiski arvestada, et tänavatel on palju kodutuid loomi – eriti kasse, kes näevad üsna räsitud ja näljased välja, mis ei ole just kõige meeldivam vaatepilt. Ehk siis ka Sousse piirkonda avastades, näeb linnas peale ilusa vanalinna ka ehedat kohalikku elukest koos oma ilu ja valuga. 

Kõige ilusam ja modernsem linnahotell Sousses, millega tutvusime, on SOUSSE PEARL MARRIOTT RESORT & SPA 5*  - asub mere ja promenaadi ääres. Väga luksulik ja puhas hotell – kindlasti soovitaksin! Keskusele lähedal asub lisaks veel hotell JAZ TOUR KHALEF 5*, kus me ka ise majutusime ja jäime väga rahule. Toiduvalik oli laialdane ja maitsev, teenindus kiire ning hotell ise kompaktne ja mõnus.   

KOHAPEALSED EKSKURSIOONID

Lisaks Tuneesia hotellide ja piirkondadega tutvumisele, võtsime vahepeal ette ka 2-päevase ekskursioonipaketi lõppsihtkohaga Sahara kõrbes: teele jäi väga palju põnevaid vaatamisväärsusi ja omapäraseid inimesi. Saime alustuseks tutvuda Amphitheatre of El Jem võimsa ehitisega, mis kuulub Unesco maailmapärandi nimistusse. Oma silmaga sellist amfiteatrit näha oli tõesti meeliülendav kogemus.    

Järgmine pikem peatuspaik oli mägikülas nimega Matmata, kus tutvusime ehedate koopaelanikega nende tänapäevases koobaselamus ning saime nende igapäevaelu toimetusi näha-kuulda. Lisaks pakuti meile külalislahkelt maitsvat isetehtud lameleiba ja teed. See oli selline tore väike vahepeatus, peale mida võis meie retk jätkuda. Lõpuks saabusime Sahara kõrbele veel lähemale – Douzi oaasi, mis asub Sahara kõrbe serval ning kust algab lõputu liivameri. Võtsime veel ette ka ühe korraliku kaameliretke, mis oli minu jaoks esmakordne ja väga vägev kogemus – kindlasti soovitan kaamlisõitu just seal teha! Ööbisime väga ehedas kõrbehotellis, kus toad olid minimaalse sisustusega, pigem koopalaadsed. Hommikul ärkasime väga vara, et sõita Degueche piirkonda soolajärve kaldale päikesetõusu vaatama – see on midagi nii ilusat, mida peab kindlasti oma silmaga nägema! Sealt edasi tegime džiibisafarit, mille käigus jõudsime erinevatesse kohtadesse: Alžeeria piiri äärde, kuulsate filmide nagu „Inglise patsient” ja „Star Wars” filmimispaikadesse ning nautisime sõitu meeletutel liivaväljadel.     

Tegime ka pisikese mägimatka, mille käigus nägime suurt võimast orgu palmioaasiga. Mõlemal kahel päeval nähtud kohad ja tehtud tegevused andsid palju rohkem aimu Tuneesia olemusest ning avardasid kõvasti silmaringi. Peale pikka ekskursiooni Sahara kõrbesse, algas tagasirännak tsivilisatsiooni, küll aga juba uude piirkonda – Yasmine Hammameti, mis asub lennujaamast umbes 40-minutilise sõidu kaugusel. 

YASMINE HAMMAMET

Yasmine Hammamet on kindlasti kõige puhtam, ilusam ja mõnusam piirkond Tuneesias – rohkem turstidele suunatud, kohalikku eluolu nii palju ei näe. Linnas on veepark, lõbustuspark, väga palju kohvikuid ja poekesi, pikk promenaad mööda mereäärt – täpselt selline armas turistilinnake. Seda piirkonda soovitaks kõige rohkem, samuti jättis Yasmine Hammamet kõige parema mulje teiste piirkondadega võrreldes. :)     

Ööbisime ise Hammametis sellises hotellis nagu TUI BLUE OCEANA SUITES 5*, mis on täiskasvanute hotell ja pigem mõeldud rahulikuks puhkuseks. Hotell ise väga hea – toidud super maitsvad ja lisaks kohalikule alkoholile, pakutakse ka osaliselt importjooke (tasuta). Väga teistmoodi hotell on Yasmine Hammameti keskuses asuv hotell nimega DIAR LEMDINA 4*, mis jättis sügava mulje oma omapärasuse poolest. Kõik on hotellil käe-jala juures, asub vanalinna müüri sees. Kindlasti soovitaks :)
 
Nädalane Tuneesia ringreis tehtud ning toon välja mõned tähelepanekud Tuneesia kohta:

  • Kohalik raha on dinaar – eurode ja dollaritega ei ole võimalik maksta, ainult kohalikus valuutas (1€ - 3.37 TND). Üldiselt saab raha vahetada ka peaaegu kõikides hotellides. Kaardimaksete peale loota ei saa, pigem soovitaks kasutada sularaha. 
  • Tegelik hooaeg algab juunikuust – siis on soojad ilmad, merevesi soe ja kõik hotellid töötavad täismahus. Enne hooaega on ilmad heitlikud ja hotellides kõik teenused kindlasti ei toimi. 
  • Liiklemine kas taksoga või kohaliku louaašiga (minibussid). Osades piirkondades toimib ka Bolt või kohalik taksoäpp, tuleb kohapeal ise vaadata ja uurida. Taksoga sõites tuleb kohe hind kokku leppida, et vältida hiljem ülemaksmist.
  • Enamus hotellides ei ole lastel eriti tegevusi – selliseid suuri harjumuspäraseid veeparke ja ägedaid miniklubisid hotellides ei pakuta, üsna lahja animatsioon ja mõned pisikesed veetorud. 
  • Enamus hotellides on rannarätikud deposiidi eest, osades hotellides ei anta üldse rannarätikuid.
  • Importalkoholi pakutakse väga üksikutes hotellides, üldjuhul siiski ei ole.
  • Kohalikud inimesed on väga sõbralikud ja abivalmid.
  • Päris kohalikus piirkonnas nagu näiteks Monastir, soovitan ebameeldivate pilkude vältimiseks katta jalgu/käsi, mitte kanda väga nappe riideid.
  •  Soovitan Tuneesiaga rohkem tutvumiseks lisaks keskuste külastustele võtta ka lisaks mõni tore ekskursioon. 

Tuneesia reisid toimuvad sel hooajad veel algusega 31.05 ja 07.06, siis jälle alates 13.09 (iga reede kuni 25.10) - küsi personaalset pakkumist ellis@tuusik.ee